Čerpáme i z knih: Bylinky od jara do podzimu
Knihy jsou dvě, vytvořené pro ty, kteří se chtějí naučit bylinky se sběrem a použitím nejen v ČR.
S KNIH JEN ALE NELZE ZCELA UČIVO ZVLÁDNOUT, PROTO SE KAŽDÉ LÉTO CHODÍ VEN A UČÍ SE PŘÍMO NA LOUKÁCH. Každý měsíc jsou jiné bylinky, lze si udělat kurz každý měsíc, obdržíte k chození dvě knihy. Přihlaste se i kdykoli v zimě, je co se učit. Sestavíte si pár čajíků pro sebe, rodinu, dáte do varných sáčků, krabiček a popíšete. V zimě lze nasbírat několik bylin. Kurz je dle domluvy telefonem, emailem, skype. Za pět výukových hodin je cena 1 000 Kč. Cena za poslané knihy emailem je pro absolventy pouze za 100 Kč, doporučuji si nechat okopírovat do malého formátu jako kapesní knížečka s několika stranami na poznámky pro Vás.
Sami či se skupinkou se nachystáme na sběr. Chodím se skupinkama více než 30 roků. Snažím se nejdříve sama obejít louky, podívat se, kam Vás mohu zavést. Lze si sbírat i sami ve svém okolí.
Knihy jsem napsala na žádost a prosbu lidí s kurzů před několika léty, jsou také mnohé odpovědi a otázky na stránkách: www.moje-bylinky.estranky.cz
SBÍRÁME BYLINKY A TVOŘÍME
SI Z NICH ČAJÍČKY, MASTIČKY, JÍDLO.
I.ČÁST KNIHY
SBĚR BYLINEK OD JARA DO LÉTA – lze koupit na e-shopu: vegava1.cz
II.ČÁST KNIHY
SBĚR BYLINEK OD LÉTA DO PODZIMU taktéž, nebo pro kurzy si o knihu jen napíšete.
Provází Vás Věra Volná
KAŽEDÉ LÉTO SE SCHÁZÍME A CHODÍME DO LUK A LESŮ
NEJEN SBÍRAT BYLINKY, ALE POVÍDÁME SI I O PŘÍRODĚ, JEJÍ
SÍLE PRO UZDRAVENÍ A TAKÉ VŠECHNO, CO MŮŽE DÁT PŘÍRODA
ČLOVĚKU. LZE SE PŘIDAT, CHODÍ SE I S DĚTMI, BABIČKOU ATD.
DOBA JE NA CHOZENÍ OD DUBNA DO KONCE ZÁŘÍ VE DVOU
OBLASTECH: JESENÍKY A OKRES BLANSKO.
MÁTE ZÁJEM TAKÉ CHODIT PO LESÍCH A LOUKÁCH?
OKOPÍRUJTE SI KE KURZU PRACOVNÍ LISTY!
PŘIHLÁŠKY NA KURZ – POZNÁVÁME BYLINKY A SBÍRÁME JE
Stačí napsat na email: vegava@centrum.cz – dál se na všem domluvíme již osobně.
Na práci na dálku sbíráte sami bylinky ve svém okolí, pokusím se vám vždy zjistit, co jste za bylinku natrhali a zda vůbec lze rostlinku použít na čaj, olej, mast.
Lze se na dálku PŘIPOJIT, rostlinky nasbírané, ČERSTVÉ vyfoťte a pošlete na email. Odpovědi lze po telefonu, e-mailem dle společné domluvy.
Jen pro opakování: pět dnů budete pracovat sami dle pokynů lekce 1-5,
pokud něco nevíte, napíšete – domluvíme si i čas na volání, odpovědi lze ústně i emailem.
Na chození se mnou počítám max. 4 účastníky, jen si představte louku s mateřídouškou.
Na ni se na trhání soustředí více lidí a ani pro všechny bylinky nevyjdou. Trhá se vždy tak, že se utrhne jen malá část s rostlých bylin, nikdo nepozná otrhanou louku. Samozřejmě se louky sečou. Ale znám louky, které se nesečou. Kraje v lesích, malé louky, remízky.
Předem si vše nachysejte i otázky na použití pro koho či o co máte zájem. Bylinky pro Vás, rodinu, děti, zvířátka atd. Nebo jen na oleje, masti, jídlo.
Na procházky po lesích a loukách bereme dobré boty, lehký oděv,
nůžky co stříhají, podložku pod sebe, tašky, pytlíky klobouk atd.
ZAČÍNÁME KURZ
5 pracovních listů a Vaše práce v kurzu začíná
KE KURZU OTEVŘETE I HERBÁŘ S POPISKEM
Hotové listy – úkoly s pěti částí probereme jakmile je zpracujete.
Lekce č.1 na léto
a) projděte se na loukách kolem svého domu, svého okolí,
natrhejte i více bylinek, které tam rostou, na př. jahodí, sedmikrásku,
podběl květ či listy, maliní, ostružiní, vrbu list, břízu list atd.
b) sestavte vždy ze tří bylinek směs, udělejte si z ní čaj, sledujte, jak vám chutná na jazyku – jemnost, kyselost, trpkost atd. – sestavte si obměnou:
Až 5 druhů čajů a různě sestavené bylinky, vždy ze tří druhů rostlinek, natě, listy, květy. Ne zatím kořeny.
Do pracovního listu napište svoje zkušenosti s danými čajíky v různém sestavení. Jak na vás působily a jaké jste měli pocity těla po vypití 2 dcl. Čaje. Dál: co jste natrhali, usušíte. Pokud Vám čaj nechutnal, nechejte jednotlivé bylinky zvlášt, dáte je do jiného čaje, opět poradím, napište mně.
Lekce č.2 na léto
Natrhali jste bylinky na čajíky, UDĚLALI AŽ PĚT SMĚSEK, ty se dál suší.
V obchodě si vezmeme lísky, nízké krabičky, kam dáte papír.
Bylinky nastříháme na menší kousky a již stříháme do pěti krabiček – do každé dame tři druhy bylinek, co jste si sestavili na čajíky. Nebo jednotlivé bylinky nasušíte a teprve k sobě skládáte až budou suché, dle vůně, chutě čaje, vše jak děláte popiště do sešitu!
Příklad: maliní, ostružiní, jahodí. Čaj voní, je chutný, cítím se po něm skvěle atd.
Maliní, jahodí, sedmikráska
atd. Musí být od každé bylinky přibližně stejné množství bylinek dané do směsky. Udělejte štítky, popsaný papír do pytlíčku, sklenice, KDE USUŠENÉ SMĚSKY DÁTE. Uchování: sklenice, papírové či bavlněné šité pytlíčky.PORADÍM PO TELEFONU VÍCE.
ÚKOL: napište vaše sestavy bylinek, co by jste dali dohromady, kde jste je našli a jak se vám zadařil po případě i čaj z nich. Co za bylinku Vám nechutná jako čaj a je hořký, kyselý atd. Na jedné louce lze dát skvěle bylinky dohromady, prostě ONY patří k sobě. Kdo neví jak na to, napište, odpovím Vám.
Lekce č.3 na léto
Začínáte se cítit jako bylinkáři? Tak můžeme pokračovat.
Velmi důležité je, kde sbíráte bylinky. Běžte si na tři místa, kde je dobrá louka, les, bylinky. Vnímejte, jak se na každém místě cítíte, zapište pocity. Pokud si sednete, musíte si vzít zcela pod sebe ochranu, celtu, malou karimatku, cokoli, poslední roky může být v loukách a hlíně nejen klíště, také další hmyzy. Musíte se chránit před nimi. Na hmyz je spousta přípravků i bez smradu, také z bylinek, ty si lze vytvořit, bylinky jsou dostatečné na ochranu, děláme olejíky, viz videa.
Úkol: napište, jaký zdroj ochrany proti hmyzu z bylinek můžete vzít s sebou na cesty na bylinky, co znáte či používáte, pište jen co lze koupit či co můžete vyrobit sami z bylinek.
Také: máte – li zahrádku a bylinky proti hmyzu v ní? Jaké?
Úkol: napište či popište tři louky, vyjmenujte bylinky na každé louce zvlášt, vyjmenujte či jen popište co vše jste na louce viděli, jaké trávy, jaké rostlinky, keře, stromy kolem. Jaký je rozdíl na jedné louce, druhé a třetí? Rozdíl je v pocitu – je vám v louce dobře či ne atd. Trhali by jste bylinky s louky, kde se necítíte dobře, jak vám chutnaly a zda bylinky byly zcela bez poškození – neokousané, ne plesnivé atd.
Lekce č.4 na léto
Tak tato lekce je jednoduchá pro vás.
Napište, na co hlavně potřebujete bylinky, zda na dobrý a chutný čajík pro sebe, nebo na nemoc, potíže svoje, rodiny ČI JEN ČISTÍCÍ ČAJ PRO TĚLO. Nemoci se dají vytestovat kineziologií, skripta jsou na eshopu, lze se vše i učit na vycházkách venku. Doporučuji všem, bylinky a s věděním o co jde – NAUČIT SE KAŽDOU BYLINKU DOKONALE VNÍMAT A POZNÁVAT, AŽ JEDNU POZNÁTE, PŘISTOUPIT K DALŠÍ BYLINCE, ZA JEDNU SEZÓNU SBĚRU RADÍM POZNAT I JEN TŘI BYLINKY, DALŠÍ ROK DALŠÍ TŘI. TO ZNAMENÁ, ŽE BUDETE VAŘIT S DANÉ BYLINKY SOBĚ I VŠEM KOLEM ČAJÍK PO DOBU TŘÍ TÝDNŮ A SLEDOVAT, CO S KAŽDÝM DĚLÁ JEN TEN JEDEN ČAJ! JEDNA BYLINKA! Poznat je – asi řeknete, že je znáte, ale jejich sílu, energii a také zda se k vám vůbec hodí na pití je to podobné jako s lidma, někoho vedle sebe nesnesete a někoho potřebujete mít kolem sebe, doplňujete si enargii. Tak, jak je to s lidma, je to i s bylinkama ve spojení s lidma.
Jednoduché bylinky zatím lze sbírat se mnou a mým vedením i na dálku, uděláte si výborné směsky bylinek na co potřebujete.
Pro rodinu, dítě – dětský čaj, nebo také pro určitá Vaše zvířátka. Může to být pejsek, kočička, morčátko, králíček atd. Zvířátka mám a bylinky pro ně používám.
Úkol máte od počátku popisu, kde si opět zapíšete jednu bylinku, co budete užívat nejen vy, ale i více lidí s okolí, rodina, budete denně vařit či připravovat čaj nejen sobě. Jen si ověřte, zda je ale čaj vhodný pro daného člověka. Pamatujte také! I nedobrý čaj lze uvařit tak,aby byl chutný‘ Tak se o to snažte. Také se slazením. Čím sladíte? Nesladíte čaj?
Lekce č.5 na léto
Úkol: vypište, co by jste vše chtěli zkusit dělat s bylinek.
Oleje, masti, jídlo, čaje, esence atd.
JEN OTÁZKY PRO VÁS
Kolik znáte již bylinek? Máte již vlastní zkušenosti s nimi? Jaké?
Co všechno nosíte na výlety za sběrem bylinek?
Co je pro vás zcela nutné mít ke sběru bylinek? Co není?
Popište, jak Vy čajíky děláte, jaké nádoby používáte.
Uvařte si čaj v různých nádobách. Ze skla, keramiky, kovu. Zjistěte rozdíl chuti stejného čaje, ale vařeného v jiné nádobě. Čaj se vaří asi minutu, ne déle. Luhuje se od 15 minut i déle.
Na čaj beru vodu čistou ze studánky, dobrá je jakákoli voda pro děti vhodná s obchodu. Jakou používáte vy?
Děkuji Vám za vypsání pracovních listů, odpovědi mně zašlete na email.
Tato část je pro období, kde se dá sbírat venku a bylinky rostou. Jiná část, ta na zimu, tam se již ven nechodí sbírat, bylinky si i nakoupíme dle domluvy a děláme si směsky, ty potom ukládáme do krabiček, pytlíčků – ty lze i ušít a varných sáčků.
Cybí- li vám bylinka, nenašli jste ji, nevadí, podíváme se, jakou jinou by se nahradila a kdy ji lze natrhat.
Ukázky chození po loukách a lesích Jeseníky, Blansko
Lesní lidé.
Jsou více doma v přírodě nežli mezi lidmi.
Vyznají se v kdejaké rostlince, kamínku, vodě v potoku, stromu, svým JÁ s ní splývají.
Spojují se i v řeči stromů, kamenů, lesů, luk a nikde nikdo není sám, každý je obklopen velkou tichou, ale i mluvící říší, velmi citlivou, mateřskou a i vodící silou veškerého stvoření.Toto je součástí i naplněním s celou touto svoji podstatou za lesního šumnění ve větru, za zpěvu ptáků a stékajících potůčků a dostáváte se do pravé síly přírody.
Cesta.
Velké naplnění síly lesa a luk se dostává do člověka a vnitřní radost a čistota se propojují v jednu nádheru:
opravdu nyní žiji naplno, jsem, moje JÁ je v této síle radostí, dítětem, láskou.Vše proudí i v těle jak má.
Výstup do kopců končí. Musím se vrátit dolů a mezi lidi.
Tam je také můj domov. Ale opět se ráda vrátím sem, do nekonečných pustin. Loučení.
Cesta nazpět.
Mám brašnu na bylinky a cestou nazpět natrhám, co cestou uvidím – vždy pár dobrých bylin. Čaje s čistých lesů jsou k nezaplacení. V zimě jsou chutnými čajíky a mohou i poléčit.
Mají chuť a pokud mi něco je, tak i pohladí a poléčí.
Co trhám?
Trošku ode všeho co potkám. V lesích jsou jiné bylinky nežli na loukách. V lese borůvky, borůvčí, jahodí, kakost atd.
Na loukách je toho mnoho, záleží v jakou se vypravím dobu. Jiné na jaře, jiné v létě. V zimě jsou bylinky i pod sněhem. Tady na ten kámen na fotce ráda sedám, nevede k němu ale žádná cesta. I tam jsem vedla spoluúčastníky přírody – nádherné netknuté lidma jsou potůčky v Jeseníkách.
Že se rádi přidáte?
Chodím ráda sama, ale ráda Vás provedu přírodou, máte – li v sobě ticho a také neutrhnete -li nic, co Vám nepovolím trhat. Krásná kytka nemusí být na čajík, může být i jedovatá.
Tak takto sbíráme a také fotíme kytky, les.
Jsme jen v malých skupinkách a nejdříve se musí každý naučit znát bylinky a naučit se zcela sám poznat, na co jsou a na co ne. Že se to nedá? Každý člověk co vyrůstá v přírodě se to rychle naučí.
Kde sbíráme? V oblasti Brno – Blansko, oblast Jeseníků.
Děláme i oleje- velmi hojivé, děláme směsky s bylinek, učíme se jak bylinky sušit, ošetřovat a pít.
Výlety jsou na den, dva, tři. Naučení na pět dnů doma plus den až tři dny se mnou.
Ostatní kurzy, cvičení, masáže – které se dělaly současně nelze dělat s bylinkovým, na kurzy se cvičením, výuky masáží se musí každý hlásit jen na daný kurz.
V případě zájmu o kurz pište na e-mail: vegava@centrum.cz nebo volnavera@seznam.cz
Kolik zaplatíte za kurz? Kurz vedu již desítky roků a za spoluúčasti VEGA VA o.p.s. kde jsem jako zakladatelka již desítky roků – vše na výzkum rostlin, dělala jsem ve velkém i výzkum rostlin s atesty a zkouškami, také 8 roků měla prodejnu bylin v Brně kde bylo min. cca 200 druhů bylinek.
Pokud budete dělat jen část výuky, tak je to: 200 Kč za jednu konzultaci, těch je pět. Doporučuji ale aby základy měl každý z domu i s moji výukou. Za chození se mnou se platí pouze jen za režii. Ubytování se vždy domlouvá předem. Každý si již hradí sám. Dobu dojezdu mně musí každý dostatečně předem nahlásit. Cena se může každý rok změnit.
Peníze se dávají na tvorbu videí, stránek a pomoc lidem, osvětu a také cestovní a jiné již režijnín výdaje patřící k součásti VEGA VA o.p.s..
Fotky za poslední dny – léto 2023:
CESTOU PO LESÍCH, LOUKÁCH FOTÍME ROSTLINY, PŘÍRODU, TAKÉ I MALUJEME.
UKÁZKOVÉ VIDEO ZPRACOVÁNÍ BYLINKOVÝCH OLEJŮ-KAŽDÝ OLEJ SE ZPRACOVÁVÁ JINAK, DÁVÁ SE DO JINÝCH OLEJOVÝCH ZÁKLADŮ, TĚCH MŮŽE BÝT I VÍCE, velmi záleží na tom, jaké druhy základních olejů namícháte, vhodný je OLEJ: SLUNEČNICOVÝ, OLIVOVÝ NEBO I RYCINOVÝ.
Videa jsou součástí i dalších – viz youtube: cvičení Věry Volné