DIAGNOSTIKA SVALŮ VE SPOJITOSTI S VNITŘNÍMI ORGÁNY A AKUPUNKTURNÍMI DRAHAMI

SKRIPTA III.
pro masérský kurz

JSOU VÝBORNOU POMŮCKOU NA DIAGNOSTIKU PRO MASÉRY.

VYTVOŘENÉ SPECIALISTY NA AKUPUNKTURU SPOLEČNĚ S MASÉRY.

SKRIPTA JSOU SOUČÁSTÍ ESHOPU A ZDE MÁTE KOUSEK JICH NA UKÁZKU.

ÚVODEM A ZAČÁTEK S KNIHY


Podle změn na povrchu těla můžeme zjistit i oslabení vnitřních orgánů. Také mezi poruchami páteře a onemocněním vnitřních orgánů je asi u 70 % pacientů přímá souvislost.
Celou páteří prochází mícha, ve které je hlavní zdroj energie pro celé tělo a odtud vycházejí nervová vlákna, propojující celé tělo se všemi orgány. Tato nervová vlákna souvisejí i s akupunkturními dráhami (meridiány) a body. Každé onemocnění může v nich narušit tok energie. Na určitých místech těla vznikají změny citlivosti kůže a svalů, mohou se tvořit otoky, zatvrdliny a spasmy, kterými bud‘ neprochází dostatek energie, nebo se na jednom místě hromadí. Každé toto místo je spojeno s určitou akupunkturní drahou a body, které ovlivňují určitý orgán těla.
Pokud prochází v těchto drahách málo nebo mnoho energie, jsou určité akupunkturní body a lokality obzvláště bolestivé a citlivé. Na jednotlivých obrázcích jsou vyznačena změněná a citlivá místa na těle, související s nemocným orgánem. Podle postižených míst na povrchu těla můžeme určit pacientovi diagnózu oslabení určitých vnitřních orgánů.
Při masáži nalezneme na těle tato zatuhlá, zateklá a bolestivá místa, která masírováním rychle zčervenají. Tato místa smíme masírovat jen jemně. Vhodným ošetřením změněných lokalit může masírující obnovit tok energie do nemocného orgánu, který je s nimi propojen a upravit tak proudění (kolování) energie v celém těle. Masáží energetických drah nebo jejich částí přispějeme k rychlejšímu uzdravení.
Masáže můžeme doplnit pitím léčivých čajů, vhodných na léčbu postižených orgánů
.
Na obrázcích jsou na těle vyznačeny jednotlivé meridiány a mapky se zónami (bolestivými, citlivými částmi těla). Tyto mapky jsou pouze informativní pro určení bolestivých a nemocných míst na těle ve spojení s určitým meridiánem a vnitřním oslabení určitého orgánu v těle.
Označení:

Přehled drah:německyčesky
plicLuP
tlustého střevaDiTS
žaludkuMŽ
slezinyMPSl
srdceHS
tenkého střevaT
močového měchýřeBMM
ledvinNL
obalu srdceKSOS
tří (ohňů) částí těla3E3ČT
žlučníkuGŽl
jaterLeJ
zadní středníTM/EGZS
přední středníJM/KGPS


Několik důležitých rad z akupresury


Tlaky na různé akupunkturní body stejně tak i masáží nakreslených lokalit regulujeme energii v celém těle. Posilujeme tím celý organismus a aktivujeme veškeré vnitřní síly k léčbě nemocí.
Velká škála onemocnění vnitřních orgánů se dá velmi dobře léčit akupresurou a masáží. Pokud máme bolesti zjištěné-bolest zubů, nervové poruchy, bolest po úraze, bolest těla z únavy, můžeme použít anestetické body na útlum nervové soustavy.
U ostatních bolestí se snažíme pátrat po příčině-např. u bolesti páteře musíme napravit poškození páteře a ne tlumit jen bolest akupresurou.
U těhotných žen je vhodnější provádět jemnou masáž akupresurních bodů i postižených lokalit. U všech potíží pacienta musíme znát jeho skutečný zdravotní stav. Akupresurou neodstraňujeme bolesti srdce, ledvin, jater a žlučníku. Hledáme příčinu těchto onemocnění a léčbu odevzdáme do rukou lékaře. Samotnou akupresuru provádíme tlakem prstu na vyznačený bod na těle. Délka tlaku se pohybuje od 1-2 minuty na jeden bod. Nebo 3 vteřiny tlak, 3 vteřiny uvolnění. Opakujeme asi 10x. Bolestivé body se mačkají z počátku lehce, tlak se postupně zvětšuje. Preventivně mačkáme body 1-2x za týden. Jinak léčbu provádíme aplikací akupresurou i 3x denně.

PORUCHY A OSLABENÍ SVALŮ


Mianelózy-přeměna svalů
Jsou to svaly, které špatně pracují, stahují se, přecházejí do spazmu. Akupunkturní body, které normálně v tomto místě nejsou přítomny, se v těchto místech objevují. Proč vznikají?
Objevují se podle páteře – při špatném pohybu těla a nedostatku živin v těle. Více se objevují v trapézovém svalu směrem k lopatkám. Na těchto místech nemačkáme nikdy body násilně, body zpočátku jen hladíme. Nacházíme-li je opakovaně, je pravděpodobná svalová disharmonie (hlavně přitahovač, odtahovač, zvedač). Body při úponách šlach a svalů je nutné masírovat jemnou masáží. Tato masáž upravuje energetický systém ve svalech. Akupresura se smí provádět až po odstranění mianelóz.
Pokud používáme léky proti bolestem nebo na spaní, snižujeme účinek léčby masáží a akupresurou. Při bolestech tlakem zjišťujeme bolestivost místa a spojení těchto bodů-míst s úchylkami-narušením akupunkturní dráhy. Mezi další potíže patří bouličky na těle ve svalech – jsou kdekoli i v celé zádové oblasti, vždy je na vině nedostatek minerálů v těle, stres, metabolická porucha. Tam je potřeba upravit stravování, doplnit stravou minerály, změnit vše kolem sebe tak, aby tělo mělo klid na léčbu. Masáže doporučuji jen jemné.

Několik důležitých bodů

Bolesti-analgesie:Di4TM2O,19
M44KS6
TM26
M36
MP6
H3

Naopak bod G 36, Di 11 vyvolává bolestivost. Nemusí však být
známkou postižení.
Body na chronické ekzémy: Du4, M36, B 40, Le 9.B 13.
Snížení svědivosti: H 7, TM 20.

Nachlazení
Bod na odhlenění organismu: M 40. Jinak vždy podle potřeby ošetření lokálně. Dutina čelistní: M 1, 2, 3. Dutina čelní: B 1, 2, EX 1, TM 24. Nosohltan, hlasivky: Du 4, Lu 7. Lu 7 najdeme na boční straně palce (zaklesneme palce a ukazováčky do sebe, špička ukazováčku určuje tento bod) je důležitý bod při první pomoci při popáleninách, špatném dýchání, léčí sliznice a je účinný pomocník při počátku nemoci z nachlazení.Bod N 3 a N 7 převádí vnitřní energii do ledvin a léčí oblast mandlí. Je vhodný na angíny.Bod N3 je také dobrý na léčbu ledvinového písku. Další jsou JM 26, 19,24, TM 18,19,20.Záněty vaječníků: TM 26, KS 9, M 40. Léčbu provádíme delší dobu.

Lupenka
je to nemoc jater, žlučníku, nebo ledvin, nadledvinek, špatný metabolismus tkání, může být i hormonální porucha. Pokud je již značně změněna struktura kůže, léčíme ji dlouhodobě a komplexně. Akupresura je na doplnění léčby. Bývá vždy úbytek energie v dráze plic a ledvin. Proto kontrolujeme doplnění těchto drah.

Astma
Každé toto onemocnění vzniká z různých příčin. Proto hledáme nejdříve příčinu onemocnění. Léčbou akupresurou můžeme tuto nemoc pouze zmírnit. Velice důležitý bod na astma je N 27 – stimuluje nadledvinky a pomáhá je zásobovat hormonem. Má rychlý účinek. Je u konce klíčních kostí (nad nimi). Další bod je B 23. Doporučuje se denně provádět masáž celého hrudního koše.
Je vyzkoušené, že akupresura pomáhá přibližně stejně jako masáž. Provádíme-li léčbu akupresurou, za několik aplikací se nám celkový zdravotní stav zlepší, bolestivé zóny na těle mizí, energie v celém těle se stabilizuje, nemoc odchází.
Masáží provádíme totéž, léčba je však mnohem rychlejší, účinnější.
Obrázky, vyznačující bolestivé zóny na těle, jsou vždy spojené s určitým oslabeným orgánem a akupresurní drahou-meridiánem. Viz jednotlivé obrázky.

Dýchací ústrojí
Oslabení této části těla je vždy spojeno s hrudním obratlem Th -4. Jeho nápravou a masáží ramen, krku, horní části zad a hrudníku rychle léčíme veškerá onemocnění dýchacích cest. Pokud je oslabení tohoto orgánu z psychických důvodů (časté stresové situace a vypětí), doporučuje se manýrování a rozvibrováním celé hrudní a srdeční oblasti. Přitom máme mírně pootevřená ústa. Viz kapitolu“Relaxace, meditace“.
Meridiány mohou být narušené nedostatkem energie na dráze plic (Lu 1-Lu 11), která začíná v ramenní jamce a prochází přes rameno po ruce, až do palce. Rovněž může být narušena dráha močového měchýře a ledvin.
Masáží vyznačených míst na těle rychleji zlepšujeme léčbu dýchacího ústrojí i energie v meridiánech. Častou příčinou nemoci bývá také zánět nosních a čelních dutin. Neprojevuje se akutní rýmou, pacient sekret často polyká. Je třeba proteplit celou krční páteř a komplexně léčit zánět.

Obr. č. 1) Onemocnění dýchacího ústrojí
Vyznačení citlivých míst na těle při onemocnění dýchacího ústrojí.

Dráha plic P-LU

Obr. č. 2) Dráha plic P- Lu
Důležité body:
Bod č. 1. – poplašný bod, bolest na hrudi, v rameni, kašel, dušnost, zánět mandlí, bolesti hlavy, závrať, chronické záněty průdušek.
Bod č. 3. – točení hlavy, neurózy, psychické potíže i déle trvající, neuralgie paží, ramen, lokte.
Bod č. 4. – bušení srdce, srdeční a oběhová slabost, infarkt myokardu, těžký dech.
Bod č. 5. – poruchy hybnosti horních končetin, astma, bronchitida, noční pomočování, bolesti v lokti a v rameni, deprese, psychické stavy, neklid, angína pectoris, zánět srdečního svalu.
Bod č. 6. – kašel, zvýšená teplota.
Bod č. 7. – kašel, bolest hlavy.
Bod č. 9. – tlumí silný kašel.
Bod č. 10. – bolest hlavy, točení hlavy, zvýšená teplota, angína, závratě, astma, bronchitida.
Bod č. 11. – bod 1. pomoci při bezvědomí, nespavost.


Tlusté střevo
Oslabené tlusté střevo nestačí léčit pouze masážemi vyznačených míst. Je třeba upravit stravu- nejíst uzeniny, nepít kávu a alkoholické nápoje. Kouření rovněž přispívá k častějšímu onemocnění a zpomaluje léčbu. Celková masáž kladně ovlivní proces uzdravování. Kontrolujeme také správné uložení pánevních kostí a kyčlí. Nesouměrnost může být příčinou i těžkého onemocnění tohoto orgánu, které se projevuje zatuhnutím břicha a špatným průchodem střev. Tvoří se plynatost, záněty a později může vzniknout i zhoubné onemocnění.
Tlusté střevo souvisí s akupunkturními drahami Di 1-D 12 na rukách. Začínají na ukazováčku, pokračují vzhůru přes rameno a končí na obličeji u nosu. Sousedí s dráhou plic (Lu 1-Li 11), která začíná v ramenní jamce, pokračuje dolů přes loket k palci a také ovlivňuje tento orgán.
Pacient může kladně ovlivnit léčbu denní masáží rukou, dlaní a zápěstí až po lokty. Bolestivá místa znamenají narušení energie v meridiánech.

Obr. č. 3)Tlusté střevo
Vyznačení postižených zón na těle při oslabení tlustého střeva.


Dráha tlustého střeva DI-TS

Obr. č. 4)Dráha tlustého střeva Ts-Di

DIAGNOSTIKA SVALŮ VE SPOJITOSTI S VNITŘNÍMI ORGÁNY A AKUPUNKTURNÍMI DRAHAMI