JAK JE POUŽÍVÁM OD DĚTSTVÍ AŽ PO DNES, PŘEDÁVÁM VÁM DÁL.
Každý bylinkář si tvoří recepty s bylinek sám, také já mám svoje zásady v používání bylinek – důležité je, na co je potřebuji: jen chutný čaj na pití, dbám jen na jeho chuť, složím k sobě jen chutné čajové bylinky, nebo na očistu těla, tam by měly být všechny složky zase bylinkové k očistě těla, nebo na určitý problém, tam již dělám směsky s velkou opatrností, dvě bylinky mají jiné vlastnosti než jedna. Také jsou bylinky či směsky na vyrovnání psychiky, vyrovnání genetiky, vyrovnání určitých stavů.
Jednotlivá bylinka je daná, na co je, přidáte-li k ní ale jen jednu bylinku – to znamená, že máte na čaj již dvě bylinky, máte již směsku, ale ta nemá již účinek jedné bylinky, ale nyní máte zcela nové chemické složení a to ze dvou bylinek a také máte zcela jiné působení na tělo. Je to alchymie, botanika. Bylinkářům časem začnou běhat hlavou i chemické vzorce daných látek po sloučení více bylin do směsky. JEDNA BYLINKA MÁ TOHLE SLOŽENÍ, DVĚ ZCELA JINÉ. Proto časem budete chtít i vědět o rostlince co sbíráte více a seznámit se s ní snad i dokonale. Já si nechala od mnohých rostlinek udělat i laboratorní rozbor, co obsahuje a zda mám na látky v nich obsažené dobrý odhad. Ještě jedna důležitost. Bylinky sbírané v jedné oblasti země jsou obsahem živných látek, minerálů, silic jiné, než jsou v jiné oblasti. Uděláte rozbor všech látek v rostlině třeba na Jižní Moravě a i v Čechách na Šumavě a zjistíte, že bylinky jsou i o 50 % složením rozdílné jen místem. Tak na tohle si dávejte i pozor, rozbory dělat nikdo nemusí, ale stačí se vcítit do bylinky- je na pěkné, čerstvé voňavé louce, tak určitě bude mít sílu a bude dobrá na čaj, výrobu olejů či jídla. Je na stejné louce i další bylinka do směsky? Tak ta jistě bude sedět společně s již natrhanou bylinkou. Stejná louka= dobré směsky! Jen málo Vám popíši jednotlivé bylinky dle čísel a jmen k sekci “ HERBÁŘ BYLIN“ – to hlavní je vždy již s osobní konzultací, ZDE VÁM PŘIDÁVÁM K UDĚLANÉMU HERBÁŘI POPIS, NA CO TYTO POUŽÍVÁM A MÁM JIŽ LETITÉ ZKUŠENOSTI S VAŘENÍM TĚCHTO ČAJŮ. VÍCE JE V KNIHÁCH VIZ ESHOP KNIH: WWW.VEGAVA1.CZ
1) Měsíček lékařský
Používám jej do různých čajových směsek, kde potřebuji léčit záněty, na špatné srůsty po operacích a to vždy přidávám bylinku s dezinfekčním účinkem, těch je mnoho, také bylinku na vápník, měsíček jej téměř nemá. Na příklad: MĚSÍČEK, SVĚTLÍK, LEVANDULI. Vše ve stejném poměru. Čaj – užíváme litr na den, na masti se nejdříve nakládá směs do oleje, na jizvy slunečnicový. Viz videa tvorby oleje, nebo je popis v knize. Masti doporučuji již konzultovat se mnou. Jednoduché je jen na jednu mast dát jakoukoli mast, která se spojí s olejem 1:1 mast a olej a namícháme či našleháme mast. Také lze spojit s vazelínou.
Volně tato rostlinka neroste, ale v zahrádce je po zasazení stále rostoucí, téměř jako plevel.
S měsíčku samostatného jsou výborné masti a oleje, které rychle léčí jizvy po porodu, okolí jizev se spojí se tkání a srovná konzistencí s okolím.
2) Devětsil lékařský
Je to první rostlinka kvetoucí časně z jara, roste po celé ČR u potoků a na krajích lesů. Asi měsíc po odkvětu lze trhat i listy.
Sbírají se pouze okvětní lístky na výborné a velmi účinné oleje na masáže – uvolní svaly, poškozené vazivo na kloubech, je to výborný pomocník nejen v masérně.
Listy jsou tzv. velké lopuchy, mají velkou škálu látek k uzdravení – jak se říká – mají devět sil, pokud je člověk unavený, utrhne pár listů a dá si je na místo poškození či celkovou únavu, to je hlava, ruce, plíce, ruce, prostě i po jakémkoli přepracování , dáme listy pod prostěradlo na noc – ráno vstanete bez potíží a bez únavy těla či kloubů. Listy vybíráme zdravé, ne okousané hmyzem. Stejně používáme i listy s křene.
3) PAMPELIŠKA
Tak u pampelišky lze používat ihned na jaře květ na med, jinak nakládáme do oleje a děláme krémy na obličej, pokud se nám krém povede, je velmi kvalitní, příjemný a také pro pleť velmi výživný, olej se dělá naložením do olivového a slunečnicového oleje květy dle videa, na krémy – ty jsou již složité, je potřeba více komponentů.
Kořen- ten zpracujeme od září, má regenerační a čistící schopnost na zažívací trakt, používá se do směsek s čekankou kořenem, jitrocelem, každý si udělá sám pro sebe svůj čajík dle potřeby. Kořen se omyje a nastrouhá, suší. Směsky děláme tak, že každou bylinku se snažíme dát ve stejném dílu.
4) Mateřídouška
Je to malá, ale velmi účinná bylinka při nachlazení, lze ji pěstovat i na zahradě doma.
V době květu sestříháme celý vršek natě a sušíme. Přidáváme do mnohých směsek, samotná není vhodná na delší užívání, vysušuje sliznice. Chutný čaj je na příklad: mateřídouška, dobromysl, meduňka, sedmikráska, lípa květ.
5) Lnice květel
Tato bylinka roste často u tratě, malé, žluté hledíčky, má ale spoustu nadřazeností, obsahuje velkou dávku křemíku a dalších cenných minerálů a látek pro střeva, je proti hlístům, červům ve střevech, upravuje stolici a chrání střevní povrch – dokáže jej i utvořit nový. Užívá se celá nať i s květem. MNOHO LIDÍ SI TOUTO BYLINKOU VYLÉČILO CHLAMIDIE, LAMBLIE A JINÉ PARAZITY..
Čaj co dávali i moji předkové: na potíže střev i na hemeroidy užíváme 3 šálky denně po dobu 14 dní. Vynecháme a opakujeme dle potřeby do ukončení potíží. Bylinka nemá při tomto užívání vedlejší účinky, rádi ji používají i zvířátka. Pro děti ale samostatně nedávám, až nejdříve od 10 let, je ale silou směsek, které děti pít již mohou. Viz čaj na imunitní systém. Tak směs je i jen proti nemocem od klíšťat, předchází se pitím čaje v létě- výborný i pro dětí, pije se déle a je to čaj dobrý, navíc se bylinky sbírají v jedné době – červen, červenec.
Směs: lnice květel, řebříček, třezalka, mateřídouška, vrba list, bříza list, jitrocel. Vše se stejným dílem smíchá a dělá se čaj – litr na den a alespoň 5 týdnů.
6)Třezalka obecná
neboli tečkovaná, je velmi jedinečnou rostlinou, ač je to rostlinka běžná, její účinky jsou obrovské na mnoho potíží. Já si s ní dělala oleje opalovací na sluníčko – krásně se opálíte do hněda, má sice malou ochranu, ale někomu stačí. Je přitom velmi příjemná – nakládám ji výhradně do kvalitního slunečnicového oleje. V jiných olejích, jako je olivový, sojový se květy nemacerují zcela, olej nemá všechny dané látky. Pro pleť je regenerující a hojivý, na svaly působí omlazením. Pro maséry doporučuji.
Krémy se dělají s naložených olejových macerátů. To je již složitější kapitola. Do čajů používáme celou sušenou nať, rozhodně ji nedáváme samostatně, ale prvořadě do směsek -základ je řebříček se světlíkem na regeneraci střev atd.Receptur je mnoho a tak, jako všechny bylinky ji lze používat samostatně jen max. 5 týdnů litr denně. Čistí a mírně stahuje.
Třezalku najdeme od června do konce září i později. Na květy se používají jen okvětní lístky, na čaje celá nať.
7) Růže šípková
Tak s okvětních lístků jsou dobré čaje, jsou čistící, jemné, nebo přidávám do směsek. Jahodí, maliní, fialky.
Šípky plody jsou úžasné po prvních mrazících, sesbírají se a zpracovávají se na omáčku, do oleje zalejete olejem – jako základ na výborné masti, krémy, ty jsou výživné a silně regenerující pokožku.
Po dobře udělané omáčce ( uvaříme šípky a přepasírujeme hmotu) dostanete sílu do těla. Jinak se dělá jako rajská omáčka.
Sušené plody rozdrtím a používám s rakytníkem a schizandrou chinesis na výborný čajík nejen na zimu. Vše jsou plody a ty se používají jinak, než natě či kořeny, tak, jako ovocný čaj. Zcela si vyčistíte cévní systém a máte úlevu srdíčku, pije se půl litr na den asi měsíc. Daná směs má veškeré minerály potřebné k tělu. Stahuje, regeneruje, čistí.
8) Jetel luční
Sbírá se pouze květ, do směsek se velmi hodí na sladidlo čajů, dělá čaj chutný a mírně oslazený, je také proti zánětům. Některé druhy jetele jsou velmi výživné a mají všechny dané minerály a látky pro člověka i zvířátka.
9) Řebříček
opět velmi výhradní a skvělá bylinka, dá se používat celá nať na čaj, listy, květ.
Květ se používá do polštářků na noc, vyrovnává tělu minerály, hlavně vápník, jemně voní. Je to bylinka silně dezinfekční, přikládám jí s dalšími do směsek na zažívání a střeva, nejen že hojí, dezinfikuje, ale dodává střevům i hodnotné látky.
Listy bez květů se dávají zvířátkům, nejsou jako květ aromatické. S řebříčku lze utvořit nesčetný počet směsek, které jsou chutné a hlavně se doplní velká dávka minerálů do těla, především přírodní vápník.
RECEPTY MOJE: řebříček, třezalka, mateřídouška, nebo řebříček, třezalka, maliní, ostružiní, nebo řebříček, jahodí, jitrocel, nebo řebříček, pelyněk, měsíček – silně proti parazitální atd.
10) Vratič
je bylinka předně na ozdobu do kytic, uschne tak, jak ji dáme sušit, květy neopadají a jsou velmi pěkné a vonné i sušené. Odpuzovači hmyzu vůní.
Na čaje lze dávat jen mladé listy bez květů, Nehodí se do směsek, nikdy ji nemíchám s jinými bylinkami. Má či obsahuje dávku křemíku, což je i na cizopasníky, ale nesmí se užívat dlouho, není na očistu těla, jen na dezinfekci a doplnění daných látek. Zvířátka mají tuto bylinku v oblibě, ale dávají se jim jen mladé listy bez květů.
11) Černý bez květ a plod
Tento keř je velmi cenný, na jaře s květů dělám šťávu, na jídlo jej osmažím lehce a podávám se zeleninou.
Květ suším i do směsek s lipovým květem, meduňkou a dobromyslem, nebo i spojím s jinými bylinkami – je povšechně výborný na imunitní systém na zimu.
Černý bez plod má již velmi rozsáhlé působení, je na mnoho nemocí s revmatickými potížemi i na dnu, já dělám sirup – přidávám k tomuto většinou trošku rybízového, má lepší chuť a je pitelnější, nebo také rakytník. Ten se sklízí v září ve stejnou dobu a lze jej dělat současně. Výrobu dělám mnoha způsoby, nechávám rady jen osobně.
Každý den jak byly moje děti malé jsem dávala lžičku sirupu dětem do čaje a celou zimu nebyly nemocné. Nebo tu lžičku sluply jen tak. Na jaře ale nepít, má reakci a nějakou chemickou přeměnu, jeho látky v sirupu začnou mít projímavý účinek. Ale až od konce dubna. Tak vše konzumovat pouze do této doby! Suším jen hrstku plodů, je také na zbarvení čajů a na příchuť. Lze přidat jen několik zrníček do jakéhokoli čaje.
12) Goja – kustovnice čínská
Květ, plod. Kvete v srpnu a plody má od září do vánoc. Jsou celkem chutné a výživné, osvěžující. Větve rychle přerůstají, dávám je na okus zvířátkům, mají je velmi rádi, nebo jemné konce nastříhám s listy do čaje. Čaj je výborný a osvěžující. Působí na celé tělo tím, že jej dokáží látky v bylince velmi dobře vyčistit, doplnit důležitými látkami pro tělo, to potom nastartuje a zlepšuje funkce. Jinak zkušenosti s tímto asi vzácným keřem stále získávám. Namnožíte jej jen ustřihnutím větve asi 10 cm a zasazením do květináče. Ve větších květináčích pěstuji mnohé keře. Na zimu přezimují venku.
13) Vrba bílá
Sbírám do srpna listy, nebo malé větve, které nastříhám na malé kousky a suším.
Přidávám do směsek do čajů spíš na zimu proti nachlazení. Vrba má snad všechny důležité minerály pro tělo a také vitamíny řady B. Doplňuje člověku jod, vápník do těla. S dalšími bylinkami velmi čistí tělo, je mírně proti parazitální, také proti virům. Očista ledvin, ženských a mužských orgánů zcela. Jelikož ale vysušuje sliznice, říkám tomu, že je razantní v očistě, tak se musí přidat bylinka, která zmírní její možné vedlejší účinky a já ji dávám se sedmikráskou, měsíčkem, třezalkou atd. Směska s vrbou je v čajích na imunitní systém, viz knihu na cvičení. Pije se samostatně max. 5 týdnů litr čaje denně.
Jakákoli vrba se nedává jako čaj, pokud jsou záněty v těle, ale až po doléčení zánětů.
14) Vrbice bílá neboli rdesno blešník
Podobných druhů jako je vrbice roste mnoho, znám kolem deseti druhů, každý se liší složením, chutí čaje. Všechny ale mají velkou dávku železa, všechny mají sílu léčit krevní hodnoty a ledviny. Dávám na čaj hlavně vrbici bílou, která je celkem dobrá i na chuť na zlepšení či vyrovnání krevních destiček, ale má to háček. Nesmí se užívat déle než cca 3 týdny. Dál jen takto: S touto bylinkou, ale zvlášt se musí užívat kontryhel, a to půl litru na den, tato bylinka, čili kontryhel ředí krev, rozpouští těžké kovy s těla a i jiné látky, vyrovnává krvinky – celkový stav s používáním vrbice bílé. Ta po asi pěti týdnech ale bez daného kontryhele dle záznamů mých lékařů začne mít sílu zvýšené tvorby červených krvinek, což se musí lékařsky dál hlídat. Ale s pitím kontryhele je vše v pořádku. Také vzácná bylinka.
Co ještě? Vyrovnává cukry v těle. Máte málo, tak vám vyrovná, máte vysoké cukry, také tak. Ne vždy ale nemoc vyléčí, musí se brát i jiné bylinky.
Tato rostlinka se dá snadno pěstovat na zahradě, je silně proti zánětům v těle, doplńuje tělu hlavně vápník, železo
15) Levandule lékařská
Tak u této bylinky se nemusí nic popisovat, dělám z ní a jiných bylinek výborný olejíček, velmi příjemný na masáž i na pleť. Také krém.
Rostlinka často vymrzne a je potřeba si ji vysemenit na další sadbu na jaře.
Čaj je výborný s meduňkou a yzopem. Je to i síla proti parazitům. Levandule je výborná i s jinými byliunkami do směsek. Sama o sobě není vhodná na delší užívání, vysušuje sliznice. Mají ji velmi rádi i zvířátka, je to ale jen malá chuťovka pro ně. Nedávám ji pro děti, je velmi silná svým působením. Výborné jsou levandulové esence. Z levandule při nachlazení JE ČAJ,LIHOVÝ SPREJ, ESENCE, OLEJE DO LAMPY ATD. Lihový sprej si vyrobíte snadno i doma naložením bylinky do líhu. Krémy, masti nejsou na klouby, ale na svěžest těla a pokožky, vyrábí se se základního oleje. Viz výroba olejů na youtube.
16) Šalvěj
Šalvějí je mnoho druhů, pěstují se výhradně na vykuřování, nejen bílá šalvěj, ale i modrá a jiné druhy. Čaj se šalvěje lékařské SE používá se samostatně bez míchání s jinými bylinkami LITR I VÍCE NA DEN A UŽÍVÁME TÝDEN. Dá se s ní dělat sirup, který je vhodný na zimní období a je silně na posílení imunity. Babské ucho jak říkaly babičky je vrácení svoji podstaty, tudíž působí až do základu člověka to je, že vrací každému jeho základ stvoření s poničení různým špatným životem a nemocí zanikají.
Pěstovat se dá dobře kdekoli, roste i v zimě, dá se utrhnout i v zimních měsících, nevymrzá. Zvířátka mají šalvěj jako pochoutku.
17) CHrpa – modrá, fialová
Trhá se pouze květ, nebo i odkvětlý květ, než začne černat. Tzv. šáší.
Tato bylinka je velmi cenná, jemná pro lidské tělo je vhodná na čaje, čistí snad všechny buňky v těle, dodává základní minerály – vápník, magnezium, jod, selén atd. Má sílu velké jemnosti a lze ji dávat dětem, zvířátkům.
Najdete ji v polích různě a v obilí. Oleje mají jemnou vůni a svěžest, masírujeme jimi děti i maminky v těhotenství.
Lze ji přidávat s téměř jakoukoli bylinkou jinou do směsí.
18) Kontryhel
Trháme celé léto na lukách listy, květy na léčbu ne, čaj je velmi cenný ale pozor! Ředí krev!
Zvířátka jej nežerou, má vedlejší účinky! Je velký pomocník, ale pít se smí pouze 3 týdny a jen půl litru na den. Ředí krev, čistí krev. Ale co když ředí moc? Jak se to dozvíte? Pokud musíte jej užívat déle, vynechejte na 14 dnů a opakujte. Dávám jej na vyrovnání červených krvinek s vrbicí bílou, ale každý čaj se musí vařit zvlášt. Pije se litr vrbice bílé na den, půl litru a den kontryhele. Obě bylinky jsou proti zánětům a dodávají v jemnosti i minerály, které je potřeba k chudokrevnosti, střídá se tento proces s dalším, po třech týdnech dáváme jiné bylinky, na příklad směsku: černý bez květ, meduňku, dobromysl, lípu květ, jahodí. Směs je výborná na podzim a působí na nervovou soustavu výborně a také na ledviny. Doporučuji ji alespoň jednou za rok si jej uvařit.
Jak chodím po lesích, kousla mně zmyje do nohy, noha otekla až běda. Krev se v noze srážela. Tak jsem hned nasadila kontryhel. Prostě tuto bylinku by měl mít každý doma a občas si s ní i vyčistit krev. Nebo v případě podobné újmy jako jsem já měla ji mít po ruce v létě.
19) Pelyněk pravý, pelyněk černobýl
Lze používat pelyňky oba, každý ale má jiné účinky. Já používám pelyněk černobýl, ten mám i na zahradě, stříhám na čaje do směsek, pokud dáte pelyněk se lnicí květelem a řebříčkem, je i na toxoplazmozu a jiné nemoci od zvířat, dnes má velká část populace i lidí tyto nemoci.
Jinak na toxoplazmozu je vždy křen a křenové listy, které se dávají pod prostěradlo. Nesmíme zapomenout, že všechny tyto rostlinky aby pomohly, musíme trhat před úplňkem a za úplňku, ne po úplňku asi pět dnů! Účinek je potom zázračný a rychlý. Čaj s pelyňku není dobrý, ale někdo jej má velmi v oblibě. Doporučuji pít na očistu střev celý týden na podzim, používá se na čaj celá nať.
Co dělám s pelyňku jsou vykuřovadla. Nastříhám kousky tak max. 10 cm délky, navážu a udělám smotky, ty v zimě zapálím a dávám na kamna na vykouření a vůni v místnosti. Dobře, příjemně voní a provoní místnost.
20) Ostružník keř
Čaj je výborný s maliním, třezalkou, řebříčkem a má velkou moc napravovat mnohé v těle, hlavně střeva, upravuje hormonální činnost celkově.
Plody jsou v srpnu, září a jsou dobré na jídlo i na domácí sirupy. Přidává se do směsek pro dobrou chuť čaje, trhá se v rukavicích, má malé ostny ale ty po usušení a nastříhání bylinky v čaji nevadí.
21)Maliník keř
tak maliníku se lze nasbírat v létě i mnoho, je chutný, lze samostatně používat na výborný čaj v zimě, lze přidat s různými bylinkami na chuť, je pro děti i zvířátka. Dobrý je na zaživací trakt, střeva, ale hlavně jej dávám do směsek.
Výborné směsky jsou: maliní, jahodí, šípky, nebo: maliní, ostružiní, mateřídouška, nebo: maliní, černý bez, lípa květ, dobromysl.
S malin se dělá výborný sirup, pro okyselení se přidává sirup s černého nebo červeného rybízu.
22) Kostival lékařský
Používá se květ a kořen.
Květ – jen okvětní lístky se nakládají do oleje, ten má účinky podobné, jako kořen a používá se na masáž kloubů, svalů, je velmi jemný a má spoustu minerálů a látek pro pomoc. Viz videa s cvičením Věry Volné – výroby olejů.
Kořen se vyrývá od září, později v říjnu opadají listy a kostival již nenajdete. Uskladníme do lednice do uzavřené nádoby, nebo sáčku, kořen vydrží do jara. Dle potřeby kořen nastrouháme a uděláme z něj placku, namažeme olejem postiženou část těla a placku dáme na tělo, postiženou část – rameno, koleno atd. zavážeme a necháme nejméně hodinu, také lze přes noc. Povrch řádně ovážeme aby kořen přilnul k tělu a nehýbal se.
Takto děláme týden až tři týdny až se kloub, šlachy, klouby doléčí. Kořen dle rozborů má snad všechny živiny pro kosti a také nervy v těle.
23) Bříza strom
Sbíráme na čaje listy v červnu, červenci. Bříza je také vyjímečná rostlinka, čistí lymfatický systém, čaj je lahodný a dá se dobře pít, malinko vysušuje sliznice ,proto přidávám k bříze bylinku – světlík lékařský, meduňku, nebo i sedmikrásku, proskurník kořen.
Bříza je i ve směsce dezinfekční proti virům, bakteriím, čistí tělo, užívá se litr čaje 3 týdny.
Razantní směska pro dospělé, kde je již velká síla i na začínající nemoci ženských orgánů a také u mužů prostaty je: bříza list, vrba list, měsíček lékařský, medvědice lékařská, řebříček, třezalka, sedmikráska. Tak zde se užívá pouze hrnek maximálně půl litru na den a pije se po douškách 3 týdny.
24) Vřes
Najdete jej jen v čistém prostředí kolem lesů a luk. Stříhá se nať – silnější účinek je za květu.
Dá se i pěstovat, ale účinek je nejasný. Jinak je to velmi cenná bylinka, užívá se litr na den asi 3 týdny. Takto není znám žádný vedlejší účinek.
S ničím ji neslučuji či nedávám, jen samotnou na dobrý čaj a to je pro mne jen čaj na očistu žaludku, proti parazitální, očistný čaj, docela dobrý na pití a velmi účinný na tělo – likviduje zárodky všech mikrobů a malých červíků z celého těla nejen ze zažívacího traktu. Nedoporučuji pít vřes dlouho, vřesový čaj může časem snížit imunitu střev, doporučuji pít s přestávkami, to je rozdělit si dny se vřesem a dny s jiným čajem. Střídat bylinku s jinými čaji, podporujícími regeneraci střev, na příklad řebříček, třezalka, světlík.
25) Sedmikráska
Chudobka jak se jí říká je nepostradatelná bylinka, která mimo zimy kvete stále.
Obsahuje dobře stravitelný vápník, tudíž je i pro děti, zvířátka a má v sobě složky proti zánětům. Proto se přidává do směsek na vyrovnání vápníků do receptu, také do protizánětlivých receptur.
Používá se pouze květ. Roste volně v přírodě na loukách i na zahradách, stříhá se květ každý týden, suší se a přidává do směsek. Setkala jsem se i s lidmi, co každý den sní jednu rostlinku, květ aby měli dostatek vápníku. Nebo si ji přidávají do salátů.
26) Rozmarýn
Používá se hlavně na masážní oleje, masti, oleje proti hmyzu, esenciální oleje – vše s rozmarýnu je skvělé a dobře působí na pokožku, dezinfikuje ji. Viz tvorba olejů na youtube v sekci: cvičení Věry Volné
Na čaj smíchám s jinými bylinkami, které rozmarýn potřebuje k lepšímu zaživání a také k doplnění důležitých minerálů, které tato bylinka nemá zcela. Dávám k rozmarýnu ještě tyto: sedmikrásku, dobromysl, světlík, měsíček lékařský, sléz květ, levanduli a další bylinky. Samostatný čaj se nedává dětem.
Ale ve směsce, kde je i více dalších bylin na vyrovnání rozmarýnu aby čistil, hojil pít čaj děti mohou.
27) Rakytník řešetlákový
Pěstuji i ve velkých nádobách, keř vždy vyroste jen do 2-3 metrů a ve velkých kbelících má stejně plodů jako ten v zemi, nevymrzá v zimě, stále je na zahradě i v nádobách.
Plody se sbírají na podzim, září, říjen. Část se dá na usušení na čaj a ta větší část jde na sirup, výborný, skvělý a silně působící proti nachlazení v zimě. Mám rakytník atestovaný se všemi složkami co v něm je a to již od roku 1990. Také stejně mám i schizandru chinesis neboli klanopražku plody. Měla jsem i nějaký čas výrobu těchto se všemi povoleními. K sušeným plodům rakytníku, které vypadají jako žlutý či oranžový rybíz přidávám schizandru chinesis, také rybízky, sice také pěstuji, ale zatím nemám úspěch. Dál přídávám do směsky ještě šípek plod svůj drcený. Máte recept velmi cenný – musí být všechny komponenty, poněvadž rakytník má sice vitamíny, ale neobsahuje jod, vápník, také tak schizandra, ale šípek tyto dvě bylinky vyrovnává různými potřebnými látkami a minerály, aby byl čaj dobře stravitelný a také nebyly vedlejší účinky z něj. Je na zcela očistu cévního systému, tudíž časem nemáte nadměrný choresterol a cévy roztažené po chřipce se opět pozvolna stahují. Nenahraditelné! Velmi cenné! Všech tří bylinek si velmi vážím a každý rok z nich i pro rodinu dělám směsku, také se dají všechny tři bylinky naložit do lihu a užívat malou lžičku tekutého, ale ředěného na 20 % líhu. Kupujeme totiž většinou líh 40 % a ten dál ředíme převařenou vodou.
28) Meduňka lékařská
Pěstuje se na zahradě a je jí více druhů, všechny mají podobné vlastnosti, to je, že se velmi dobře slučují s ostatními bylinkami a pokud má tato nějakou látku, co člověku škodí, meduňka jí vyrovnává. Všechny nepříznivé vlivy nejen u bylinek, ale i u člověka. Lidé, co měli psychické potíže po užívání meduňka až 3 měsíce byli imunní vůči stresům, jako by se uzavřeli do sebe a měli i nastavený více jen svůj čas, nikdo je nepoboural nepohodou.
Přidávám ji hlavně k těmto bylinkám: meduňka + divizna, nebo meduňka + plavuň, nebo meduňka + lišejník islandský atd.
Je i součástí mnohých čajových směsek. Nebyly zjištěny žádné vedlejší účinky, není návyková, mohou ji zvířátka sušenou i utrženou přímo na zahradě, děti mohou tento čaj pít, chuť je celkem přijatelná a pokud ne, přidáme jahodí, jitrocel, yzop, mateřídoušku či i jiné bylinky.
Oleje či masti s meduňky se nedělají, ale esence ano.
29) Borůvčí, borůvky
Na obrázku je borůvčí podzimní, listy na zimu opadávají a nové opět rostou na jaře. Borůvky lze sbírat od června do konce září.
Borůvčí se používá do směsek má hodně křemíku, fosforu magnezium, dávám k této bylince jen opět lesní rostlinky, to jsou rdesna, jahodí, chrpu atd. Prostě ty bylinky, co najdu poblíž a v lese , na loukách, kde stříhám i nt borůvčí.
Bylinky lesa přináší v zimním období velké osvěžení, čaj se luhuje déle a nesladí se. Pije se po doušcích.
30) Puškvorec
Ten na fotografii je ze zahrady a nyní již končí jeho letní růst, proto listy postupně uvadají, já si z nich dělám pevné provázky na kvítka a asi v říjnu se odreje část kořenů, nebo vyjme – celá rostlina je ve velké nádobě a jen se udržuje vodní hladina, puškvorec se plazí ven z nádoby asi půl metru od nádoby, tudíž kořeny se dají dobře odřezat. Dobře přezimuje. Nevymrzá. Část kořenů nastrouhám jemným struhadlem a dám do dobrého oleje, nechám vyluhovat a dál dělám z něj krémy na obličej, na tělo. Příjemně voní. Viz video youtube opět v sekci: cvičení Věry Volné.
Na čaje velmi malou část kořene nastrouhám již hrubým struhadlem a suším, je jako čaj silně dezinfekční na celé tělo, stahuje vnitřní ranky ve střevech. Malou lžíci drogy dáme do 1 dcl vody a necháme přez noc stát, ráno pijeme jen po douškách. Neužíváme déle než 14 dnů. Pro děti není!
Malý herbář je pro ty, co bydlí na Moravě, jinde jsou bylinky i jiné, v každém místě na zemi jsou nejen jiné, ale i mají jiné složení.
MŮŽETE SI OKOPÍROVAT OBRÁZKY, OBČAS MALUJI A MÁM RÁDA SLADĚNÍ BAREV, TY LÉČÍ A OBRÁZKY JSOU PŘÍJEMNÉ NA POHLED.